Materiały eksploatacyjne w urządzeniach laserowych
Jakie materiały eksploatacyjne w drukarkach laserowych kwalifikują się do samodzielnej wymiany?
Aby nasza drukarka zawsze pracowała prawidłowo, a jakość gotowych wydruków była na najwyższym poziomie, warto o nią odpowiednio zadbać podczas codziennej eksploatacji urządzenia. W pierwszej kolejności warto umieścić naszą drukarkę w bezpiecznym miejscu, które nie jest narażone na promieniowanie słoneczne oraz jest oddalone od często otwieranych drzwi. Warto również regularnie czyścić urządzenie, na przykład poprzez regularne usuwanie z jego drobnych zakamarków drobinek kurzu, które mogą doprowadzić do usterki. Jeżeli zauważysz, że Twoja drukarka zaczyna "szwankować", to od razu oddaj ją do specjalisty, który rozwiąże problem, zanim dojdzie do trwałego uszkodzenia. Aby utrzymać drukarkę w szczytowej formie, dobrze jest zadbać o to, aby kupować do swojego urządzenia najwyższej jakości materiały eksploatacyjne - tusze, tonery i bębny. Zakupów warto dokonywać w sprawdzonych miejscach, u rzetelnych sprzedawców, aby mieć pewność, że otrzymamy produkt wysokiej klasy.
Materiały eksploatacyjne w urządzeniach laserowych
Istnieje kilka elementów w drukarkach, które kwalifikują się do wymiany po pewnym czasie eksploatacji urządzenia, a ich ich wymiana występuję w zakresie użytkownika sprzętu. Każdy model drukarki posiada inne elementy podlegające wymianie, a jest to uzależnione od konstrukcji systemu druku w konkretnym urządzeniu.
Elementy, które podlegają wymianie to:
- kaseta z tonerem,
- zespół bębna obrazowego,
- pas transferowy,
- pojemnik na zużyty toner,
- zespół utrwalający (OKI w niektórych modelach dopuszcza wymianę tego elementu przez użytkownika)
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz sprzęt zawsze oferował nam wydruki w najlepszej jakości, to warto zadbać o to, aby regularnie konserwować drukarkę i wymieniać zużyte elementy.
Co jest czym?
Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wszystkich materiałów eksploatacyjne w urządzeniach laserowych.
Kaseta z tonerem
To najważniejsza część eksploatacyjna drukarki, która zawiera proszek barwiący. Może być połączona z modułem bębna.
Zespół bębna obrazowego
Część eksploatacyjna drukarki, jest wykorzystywany przez urządzenie do tworzenia i przenoszenia środka barwiącego na wydruk. Nie występuje w urządzeniu jako oddzielna część, gdy jest połączony z tonerem.
Pas transferowy
Stosowany jest głównie w urządzeniach kolorowych. Na jego powierzchni następuje łączenie kolorów i obrazów przed nałożeniem na papier.
Pojemnik na zużyty toner
Jest to zbiornik, w którym zbierają się pozostałości toneru, który nie został wykorzystany w procesie druku. O konieczności wymiany tego elementu dowiemy się najczęściej poprzez komunikat, który zostanie wyświetlony przez naszą drukarkę.
Zespół utrwalający
Jest to część, która jest odpowiedzialna za utrwalanie obrazu, a uzyskuje się go przy użyciu tonera, który jest przenoszony na papier za pomocą odpowiedniego ciśnienia oraz ciepła. Zespół utrwalający to specyficzny układ wałków, które termicznie utrwalają toner, znajduję się on wewnątrz drukarki, na tylnej ścianie. Nie w każdym modelu wymiana tego elementu jest możliwa przez użytkownika. Firma OKI w niektórych modelach dopuszcza wymianę tego elementu przez użytkownika Podczas wyciągania zespołu utrwalającego z urządzenia trzeba bardzo uważać, gdyż może być on bardzo gorący. Wyjmuje się go tylko i wyłącznie trzymając za specjalny uchwyt.
Zostaw komentarz Anuluj