Drukarka laserowa a atramentowa - różnice

Drukarka laserowa a atramentowa - różnice

Czy zdecydowałeś się zwiększyć efektywność swojej pracy, kupując nową drukarkę wielofunkcyjną ? Czy od razu znalazłeś się pośród tysięcy modeli o najbardziej odmiennych cechach i jedną z pierwszych trudności, jakie napotkałeś, był wybór między klasyczną drukarką atramentową a odmienną drukarką laserową? 

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są główne różnice między tymi dwoma drukarkami i jak przewidywać prawidłowo koszty eksploatacji, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Warto na wstępie podkreślić, że ​​idealna drukarka to tylko ta, która najbardziej odpowiada potencjalnemu użytkownikowi. Jeśli masz małe biuro, pracownię lub prowadzisz firmę , bez wątpienia będziesz miał inne potrzeby niż osoba, która pasjonuje się fotografią.

Jak są tak naprawdę różnice pomiędzy drukarką atramentową a laserową. Jaka jest ich różnica w działaniu?

Podobnie jak istnieją różne rodzaje biur, istnieją również różne rodzaje drukarek wielofunkcyjnych (drukarka ze skanerem), jednym z podstawowych parametrów, aby rozpocząć właściwy wybór, jest zrozumienie, która technologia jest odpowiednia dla Twoich potrzeb.

Drukarki laserowe 

Zacznijmy na samym początku od drukarek laserowych. Dzielą się je na drukarki monochromatyczne (czarno-białe) i kolorowe. Drukowanie w kolorze niestety nie są na tak wysokim poziomie jak drukarki atramentowe. Jednakże technologia laserowa pozwala na szybszą prace drukarki co przekłada się na większą ilość wydrukowanych stron w ciągu minuty.

Drukarki laserowe używają sproszkowanego pigmentu zwanego tonerem. Toner jest przenoszony na papier przez naładowany elektrostatycznie cylinder, który umożliwia drukarkom laserowym drukowanie bez przesuwania arkusza pod spodem, minimalizując czas drukowania w porównaniu z siostrzanym atramentem. Złożoność tak wydajnej technologii zwiększa średnią cenę maszyny drukującej, ale znacznie obniża koszt wydruku strony.

Drukarki atramentowe

Jak sama nazwa wskazuje, drukarki atramentowe drukują poprzez natryskiwanie atramentu zawartego we wkładach bezpośrednio na papier przez głowice drukujące. W tym procesie, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w drukarkach laserowych, to arkusz porusza się pod dyszami. Dzięki lepkości atramentu drukarki atramentowe są w stanie odtworzyć tysiące odcieni kolorów w zależności od rozdzielczości (DPI) druku. Z tego powodu drukarki atramentowe są idealne dla tych, którzy często muszą drukować kolorowe obrazy, takie jak zdjęcia, ilustracje i rysunki. Jednak chociaż drukarki atramentowe są dokładniejsze w druku kolorowym, są również droższe w utrzymaniu i wymagają częstszych zmian wkładów.

Drukarki atramentowe vs Drukarki laserowe - jakie są podstawowe różnice

Drukarki laserowe

  • ​​drukują większą liczbę stron na minutę niż drukarka atramentowa;
  • potrzebują materiałów eksploatacyjnych (tonerów) droższych, ale zdolnych do wydrukowania znacznie większej liczby stron;
  • zaspokajają potrzebę drukowania dużych ilości dokumentów, zwłaszcza czarno-białych.

Drukarki atramentowe

  • polecane są dla tych, którzy często muszą drukować zdjęcia, ilustracje lub grafikę
  • mają wyższy koszt na kopię, ale drukarka i wkłady są tańsze;
  • są świetne dla tych, którzy nie drukują zbyt często

Wybór między drukarką laserową a drukarką atramentową zależy wyłącznie od tego, jak zamierzasz z niej korzystać w swojej firmie. Jeśli szukasz drukarki domowej , drukuj kilka stron miesięcznie lub wolisz zdjęcia od dokumentów tekstowych, powinieneś wybrać drukarkę atramentową. Jeśli natomiast drukujesz bardzo dużo dokumentów, jakoś nie jest na pierwszym planie to drukarka laserowa będzie najlepszym wyborem.

Zostaw komentarz