Rodzaj używanego papieru, gramatura papieru, drukowanie dwustronne…

Rodzaj używanego papieru, gramatura papieru, drukowanie dwustronne…

Z każdym kolejnym rokiem staramy się minimalizować zużywanie papieru. Jednakże i tak nadal jest często wybieraną formą nośnika różnego rodzaju informacji. Dawno temu jeszcze pisało się na tabliczkach wykonywanych z gliny, później na papirusie, a teraz powszechnie na całym świecie używany jest papier. Przy wykonywaniu różnych czynności staramy się zastąpić to cyfrowymi odpowiednikami. Jednakże czasami się wręcz nie da. Dla dobra wszystkich powinniśmy mieć z tyłu głowy, aby oszczędzać papier. Metod oszczędzania jest bardzo dużo. W poniższym artykule dowiesz się jak możesz oszczędzać papier i co to jest tak dokładnie gramatura papieru.

 

Wiesz o tym, że trzeba wykorzystać, aż 17 drzew, aby wyprodukować tonę papieru. Do wyprodukowania jednej kartki papieru, drzewo musi rosnąć przez minimum 8 lat. Co warto dodać to fakt, że człowiek średnio zużywa 50kg papieru na rok. Martwiący jest fakt, że co 60 sekund z powierzchni ziemi znika aż 60ha lasu. Co więcej, aż 38% zużycia druku jest wywołane przez czynności księgowe.

W takim razie w jaki sposób możemy oszczędzać papier? Przykładów jest kilka:

·         Drukowanie dwustronne

·         Przechowywanie danych w chmurze

·         Zastanowienie się dwa razy nad tym co się chce wydrukować

·         Przekazywanie danych w formie elektronicznej

·         Jeżeli jest możliwość to wybieranie papieru ekologicznego

·         Recykling

 

Drukowanie dwustronne nazywane inaczej jest dupleksem. Jest dodatkowym modułem instalowanym w drukarce, który służy do automatycznego wykonywania wydruków dwustronnych. Drukarka, gdy wydrukuje już pierwszą stronę to nie wyrzuca ją na tace tak jak można się często spotkać, tylko kierowana jest do dupleksu. Dupleks w tym momencie odwraca kartkę i następnie kartka kierowana jest do drukarki w celu zadrukowania drugiej strony. Kiedy drukarka zadrukuje jedną i drugą stronę to następnie wydruk dwustronny wyrzucany jest na tacę wyjściową. Aby można było zainstalować moduł dupleksu, drukarka musi być do tego dostosowana. Zwykle jest to moduł dedykowany tylko dla konkretnego modelu drukarki.

Aby druk dwustronny przebiegł pomyślnie, musi być zastosowany prawidłowy papier o odpowiedniej gramaturze. Niezależnie od rodzaju drukarki jaką używamy, spokojnie wystarczy nośnik o gramaturze od 80 g/m² w górę. Ważne, żeby drukarka posiadała wbudowany druk dwustronny.

Wystarczy korzystać z papieru o odpowiedniej gramaturze. Gramatura jest to nic innego jak ciężar wyrobu papierniczego oddany w gramach na metr kwadratowy. Parametr ten przekłada się na grubość nośnika. Dla przykładu, aby łatwiej zobrazować to papier o gramaturze 100 g/m² ma grubość 0,1 mm).

Dbajmy o środowisko i zmniejszajmy z każdym kolejnym rokiem wycinkę drzew.

Pamiętajmy !!!

 

Zostaw komentarz