Drukarka wielofunkcyjna, a dwie oddzielne drukarki do drukowania i skanowania.

Drukarka wielofunkcyjna, a dwie oddzielne drukarki do drukowania i skanowania.

Na rynku mamy różne drukarki: urządzenia drukujące, urządzenia wielofunkcyjne itp. Często kupowanym urządzeniem jest drukarka wielofunkcyjna, która oferuje drukowanie, kopiowanie, skanowanie. Warto zadać sobie pytanie czy warto kupować jedno urządzenie, które ma zastąpić wszystkie czynności ? Według nas nie. W poniższym artykule dowiesz się dlaczego nasza odpowiedź na pytanie jest negatywna.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupić dwie drukarki. Jedna drukarka, która będzie odpowiadała za samo drukowanie. Natomiast druga za skanowanie, kopiowanie. Kupując drukarkę wielofunkcyjną zapłacimy dwukrotnie więcej niż za samą drukarkę. Jednakże znaczniej mniej zapłacimy jeśli mielibyśmy kupić jedno urządzenie wielofunkcyjne niże dwa oddzielne urządzenia do drukowania i do skanowania. Jednakże warto w tym miejscu spojrzeć z innej perspektywy. Taniej nam wyjdzie kupić dwa urządzenia, które każde będzie odpowiadało za coś innego niż jedno urządzenie wielofunkcyjne. Tylko w tym miejscu warto podkreślić, że taniej nam wyjdzie jeśli weźmiemy pod uwagę korzystanie z urządzenia w dalszej perspektywie czasu.

Przeważnie jest tak, że do urządzeń wielofunkcyjnych droższe są materiały eksploatacyjne niż do samej drukarki, która nie posiada wszystkich funkcji. Dla przykładu załóżmy, że Pan Piotr kupuje wielofunkcyjną drukarkę laserową (kolorową), a Pani Ewa dwa urządzenia laserowe (kolorowe). Jedno urządzenie odpowiedzialne za skanowanie i kopiowanie, a drugie za drukowanie. W tabeli numer 1 zostało przedstawione porównanie cenowe wymiany materiałów eksploatacyjnych. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, która drukarka wyjdzie taniej w dłuższym okresie czasu. Załóżmy, że tonery do każdej drukarki mają tą samą pojemność i Pan Piotr i Pani Ewa tyle samo drukują w miesiącu. Jeden toner starcza im na miesiąc, przez co muszą zakupić w ciągu roku 12 takich sztuk. Bęben zakładamy, że wymieniają dwa razy w roku.

 

Tabela 1.

Dane

Pan Piotr

Pani Ewa

Typ drukarki

Drukarka wielofunkcyjna

1 drukarka

2 drukarka

Cena tonera czarnego (org.)

380 PLN

160 PLN

160 PLN

Cena tonera niebieskiego (org.)

440 PLN

180 PLN

180 PLN

Cena tonera żółtego (org.)

440 PLN

180 PLN

180 PLN

Cena tonera czerwonego (org.)

440 PLN

180 PLN

180 PLN

Cena bębnów CMYK (org.)

720 PLN/szt,

120PLN/mies.

320 PLN /szt,

53,33 PLN/mies.

320 PLN/szt,

53,33 PLN/mies.

SUMA po 1 miesiącu

1820 PLN

753,33 PLN

753,33 PLN

Suma po roku

21 840 PLN

9 039,96 PLN

9 039,96 PLN

ŁACZNIE wydatek po roku

21 840 PLN

18 079,92 PLN

 

Ceny są przykładowe, jednakże możemy zauważyć, że Pani Ewa pomimo posiadania dwóch drukarek na wymianie samych materiałów eksploatacyjnych po roku zaoszczędzi 3 760,08 PLN. Jednakże warto przed zakupem przeanalizować wszystkie aspekty. Ponieważ nie zawsze tak musi być, że drukarka będzie tą gorszą i droższą opcją. Warto jednak brać pod uwagę dostępność tonerów, cenę jak i ilość drukowanych stron w miesiącu czyli mówiąc innymi słowy wydajność materiałów eksploatacyjnych.

 

 

Zostaw komentarz