Jak cofnąć aktualizacje oprogramowania drukarki?
Co jakiś czas, producenci urządzeń drukujących wydają aktualizacje oprogramowania dla wciąż wspieranych modeli. Nowe wersje sterowników są wolne od błędów wcześniejszych dystrybucji, mają zaimplementowane najaktualniejsze zabezpieczenia i często udostępniają nowe funkcje. Problem w tym, że nie wszystkie nowinki mają służyć użytkownikowi, niektóre działają wyłącznie na korzyść producenta. Co zrobić, by cofnąć aktualizację wprowadzającą problematyczne zmiany? Poniżej podpowiadamy, jak rozwiązać ten problem.
O przykrych niespodziankach w kontekście aktualizacji oprogramowania drukarek zrobiło się głośno, gdy jeden z liderów rynku urządzeń drukujących – postanowiła “ukrócić” możliwość korzystania z zamienników, czyli pełnoprawnej i znacznie tańszej alternatywy dla oryginalnych wkładów ze środkiem drukującym. Jedna z wersji oprogramowania dla kilku najpopularniejszych modeli zawierała funkcję, która rozpoznawała zamiennik i blokowała możliwość dalszego drukowania. Jaka była reakcja użytkowników? Łatwo zgadnąć, że chyba nikt nie był zadowolony z takiego “usprawnienia”. Userzy zaczęli szukać możliwości obejścia blokady. Najskuteczniejszą metodą okazało się przywrócenie wersji oprogramowania, która była wolna od cyfrowego ogranicznika. Opisany przypadek z całą pewnością nie jest ostatnią tego typu niespodzianką, w końcu na rynku mamy wielu producentów, a każdy z nich liczy pieniądze. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, gdy pewnego dnia zajdzie konieczność przywrócenia wcześniejszej wersji softu.
Przede wszystkim, wyłącz funkcję automatycznej aktualizacji
Zacznijmy od samego początku. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że drukarka najprawdopodobniej sama pobiera i instaluje najnowsze wersje oprogramowania. Dzieje się tak, ponieważ lwia część modeli już w trakcie pierwszej instalacji ma zaznaczoną taką opcję domyślnie. Jeżeli użytkownik przechodzi przez kolejne kroki instalacji bez czytania komunikatów, sam działa na swoją niekorzyść.
Dlaczego wyłączenie tej funkcji jest takie istotne? Ponieważ bez tego, po odinstalowaniu bieżącej aktualizacji, urządzenie natychmiast pobierze aktualną wersję softu i w rezultacie – nasza praca pójdzie na marne.
Podkreślamy, nie istnieje uniwersalna ścieżka, pozwalająca wyłączyć funkcję automatycznych aktualizacji na każdym urządzeniu. W tym zakresie, każdy producent stosuje indywidualne rozwiązania.
Jak przywrócić wcześniejszą wersję oprogramowania?
Teraz pozostaje nam odinstalować bieżące sterowniki i zainstalować jedną ze starszych wersji. Skąd ją wziąć? W pierwszej kolejności należy przeszukać oficjalne repozytorium producenta. Zdarza się, że starsze generacje sterowników nie są usuwane z zasobów. Jeżeli udało nam się znaleźć odpowiednie oprogramowanie dla posiadanego modelu drukarki, jesteśmy w domu. Jeżeli nie, trzeba będzie poszukać odpowiedniego pliku instalacyjnego w wewnętrznych zasobach. W tym temacie, warto zachować ostrożność, bo jeżeli decydujemy się na takie działanie, nie możemy być pewni, co tak naprawdę pobieramy. Przed zainicjowaniem instalacji, plik należy przeskanować programem antywirusowym.
Zostaw komentarz Anuluj