Jakiego dokonać wyboru ? Czyli czy zakup drukarki atramentowej czy może laserowej ?

Jakiego dokonać wyboru ? Czyli czy zakup drukarki atramentowej czy może laserowej ?

              Jest to odwieczny problem osób planujących zakupu nowej drukarki. Co jest tego przyczyną ? Cena, rozmiary urządzenia a może, do jakiego użytku chcielibyśmy używać naszego przyszłego urządzenia, My postaramy się to wyjaśnić w poniższym poście.

              Co na wstępie warto wiedzieć ? Tusz używamy do drukarek atramentowych, natomiast tonery do drukarek laserowych. Tusze jak i tonery występują jako kolor, czyli C - błękit, M - czerwony, Y - żółty lub w czerni i oznakowany jest jako BK - czarny.

              Wracając do tematu posta, nietrudno się domyślić, ale każdy z nich ma swoje jakieś mniejsze, większe wady i zalety. Jednakże w głównej mierzę będzie to odnosiło się do indywidualnych preferencji użytkownika. Pierwsze pytanie, jakie warto sobie postawić przed zakupem nowej drukarki jest:

1. Do jakich celów będziemy używać naszego urządzenia ? Zadań domowych, czy wręcz przeciwnie do firmy, czy biura ? 

              Jeżeli planujemy zakup drukarki do domu, z której planujemy korzystać od czasu do czasu to jak najbardziej rozsądnym i tanim wyborem będzie zakup drukarki atramentowej. Choć to nie oznacza, że tanim w eksploatacji (zakup nowych tuszy i naprawy urządzenia). Jednakże porównując zakup nowego tuszu do drukarki atramentowej a nowego tonera do drukarki laserowej to bez większego zastanowienia, taniej kupimy tusz. Wracając, trzeba mieć na uwadze, że drukarka atramentowa sprawdzi się, gdy nie planujemy dużej ilości wydruków. Wadą też dla wielu drukarek jest zasychanie dysz, podczas dłuższych okresów ich nie używania. Jednakże jeśli poszukujemy prostej drukarki w obsłudze, do wydruku czarno-białych oraz kolorowych prac to jak najbardziej będzie to trafny zakup w niskiej cenie.

              Natomiast jeśli planujemy zakup drukarki do firmy czy biura to najkorzystniejszym wyborem będzie zakup drukarki laserowej. Drukarka laserowa za pomocą tonera, specjalnego proszku, który zostaje naniesiony na papier, a następnie utrwalony. Drukarek laserowych używamy zazwyczaj w sytuacji, gdy codziennie drukujemy duże ilości dokumentów, ponieważ tutaj koszty wydruku pojedynczej strony są niższe, niż w przypadku urządzeń atramentowych. Dlatego drukarki laserowe sprawdzają się w biurach (najczęściej te monochromatyczne, czyli kiedy drukujemy w czerni, ale spotyka się również urządzenia kolorowe).

2. Następnym pytanie to jakość i szybkość wydruku ?

              Drukarka laserowa została stworzona z myślą o szybkości, gdyż przy odpowiednim ustawieniu i zainstalowaniu dedykowanego oprogramowania może ona przygotować dla użytkownika nawet kilkadziesiąt stron tekstu w ciągu minuty. Natomiast drukarki atramentowe, przez to, że są dokładniejsze w swojej pracy, działają wolniej, ale nadają się idealnie do wydruku zdjęć.

3. Producent drukarki czy to ma znaczenie ?

              Uważam, że jest to kwestia sporna i jedynie zależy od indywidualnego zdania i upodabnia.

Jednakże możemy wyróżnić 5 najpopularniejszych producentów drukarek, są to:

- Lexmark - amerykański koncern zajmujący się produkcją urządzeń do druku, w 2002r. osiągnął obroty w wysokości 4,4 miliarda dolarów.

- Canon - japońska firma specjalizująca się w produkcji aparatów fotograficznych i drukarek. Firma powstała w 1933r.

- Epson - japońska firma, jeden z największych producentów drukarek i skanerów. Siedziba firmy mieści się w Suwa, w Japonii.

- Hewlett-Packard - największa obecnie pod względem obrotów finansowych firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, drukarek czy serwerów. W roku 2003 firma zatrudniała na całym świecie około 130 tys. pracowników.

- Xerox - amerykański koncern produkujący urządzenia kopiujące i drukujące. Założony w 1906r. jako Haloid Company, jako pierwszy wprowadził na rynek fotokopiarki (1959r.).